אוספים
האגף לאמנות ותרבות יהודית ע"ש ג`ק , ג`וזף ומורטון מנדל   האגף לאמנות ותרבות יהודית ע"ש ג`ק, ג`וזף ומורטון מנדל

האגף לאמנות ותרבות יהודית ע"ש ג`ק, ג`וזף ומורטון מנדל

הדפסשלח לחבר
 


האגף לאמנות ותרבות יהודית אוֹצֵר מגוון חפצי קודש וחול של קהילות ישראל ברחבי העולם מימי־הביניים ועד ימינו אלה. מבחר חפצים חשובים ונדירים מאוסף מקיף זה, אשר שימשו וליוו את היהודים בחייהם הפרטיים והציבוריים, משולבים כאן בתצוגה השוואתית. הצגתם בוחנת את תולדות החפצים ואת הקשרם החברתי והתרבותי ובה־בעת מבליטה את איכותם האמנותית ואת ההד הרגשי שהם מעוררים. מבעד להם מתגלה תמונה חיה של קהילות ישראל ובה שזורים חיי היחיד עם הקהילה, המקודש עם היומיומי והמסורתי עם החדש והמתהווה.

חמישה נושאים עיקריים נפרשים בתצוגה:

מקצב החיים: לידה, חתונה, מוות  - שעניינו אחדות הניגודים בין עצב לשמחה, חיים ומוות, זיכרון ותקווה המגולמים בכל שלב משלבי החיים.

להאיר את הכתב ובו מבחר כתבי־יד עבריים מאוירים נדירים מימי־הביניים ותקופת הרנסנס. התצוגה מגלה את תולדותיהם ואת איכותם האמנותית.

שדרת בתי-הכנסת: קדושה ויופי - ובה ארבעה בתי־כנסת מאירופה, מאסיה ומאמריקה על תכולתם המקורית ותצוגת עיטורים לספר התורה לצדם. אלה גם אלה מגלים את הדומה והשונה באדריכלות בתי־הכנסת ובתשמישי הקדושה של קהילות היהודים.

השנה העברית ומחזור המועדים – קדושת השבת והחגים היהודיים לרבות חגים וימי הזיכרון שנקבעו בלוח השנה של מדינת ישראל הם כר פורה ליצירתם של חפצים רבים ויצירות אמנות

לבוש ותכשיטים: שאלה של זהות - מערכות לבוש ותכשיטים מן היחידות בעולם, המשקפות זהויות יהודיות מן המזרח ומן המערב, כפי שעוצבו בהשראת המקום, המנהג והחוק בכל קהילה וקהילה. 

אנו מאחלים לכם מפגש מהנה עם רבדיה הרבים של התרבות היהודית, לאורך ציר הזמן וברחבי העולם.

לצוות האגף לחץ כאן >>>
למפת האגף
לחץ >>> 
 
 
  בניית אתרים  בניית אתרים