אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   בית טיכו

בית טיכו

הדפסשלח לחבר
 


ביום ה' 10.9.2015, עם השלמת השדרוג, ייפתח בית טיכו שוב לקהל 


בית טיכו  ממוקם במרכז העיר, והוא רווי אווירת ירושלים של פעם ואמנותה של הציירת הישראלית האהובה אנה טיכו
(1980-1894), ובצדם תערוכות מתחלפות של אמנים מובילים. הוסיפו לביקור בבית טיכו עיון בספרים שבספריית האמנות וסיימו בארוחה קלה במסעדת הגן של בית טיכו, והרי לכם חוויה מושלמת של רוגע, ממש במרכז העיר, הכניסה חופשית.
כתובת:
רח' הרב קוק 7, ירושלים (בקרבת כיכר ציון)
טל': 02-6453746

שעות פתיחה
א', ב', ג', ה'  10:00 - 17:00   
 ד' 10:00 - 22:00   
 ו' 10:00 - 14:00   
שבת  סגור   

לתערוכה "נירה פרג - הזכות לנקות" (פתיחה ב-10 בספטמבר) בבית טיכו >>

בית טיכו

בית טיכו הוא אחד הבתים הראשונים בירושלים שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. הוא נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19 על-ידי נכבד ערבי. משפחתו של זייפן העתיקות הנודע שפירא היתה בין המשפחות הראשונות שהתגוררו בו הבית מתואר בזיכרונותיה של בתו, מרים הארי, (La petite fille de Jerusalem).

 

ד"ר אברהם אלברט טיכו ודודניתו אנה נולדו בסוף המאה הקודמת במורביה, אז חלק מן האימפריה האוסטרו-הונגרית. ד"ר טיכו השלים את לימודי הרפואה שלו בווינה והתמחה ברפואת עיניים בבית החולים "רודולף". אנה החלה ללמוד אמנות בגיל 15, אף היא בווינה. ב-1912 נשלח ד"ר טיכו על-ידי הארגון הפרנקפורטאי "למען ציון" לפתוח מרפאת עיניים בירושלים. אנה נסעה בעקבותיו, והשניים נישאו באותה שנה. המפגש עם הנוף הירושלמי, על גבעותיו הטרשיות, הותיר רושם כה עז על אנה, עד כי התקשתה לצייר במשך שנים מספר. היא שבה לצייר בעת שהותה בדמשק, לשם נשלח בעלה במהלך מלחמת העולם הראשונה. בני הזוג טיכו רכשו את הבית בשנת 1924. הם הסבו את הקומה התחתונה למרפאת עיניים ששירתה את אוכלוסיית ירושלים, עשירים ועניים כאחת, עד מותו של הד"ר טיכו ב-1960.

 

                

 

אנה שימשה כסייעת במרפאה. בד בבד החלה לצאת אל חיק הטבע ולהעלות על הנייר רישומי נופים הרריים ותיאורי דמויות ירושלמיות. גם כאשר שלחה את ידה במדיה אחרים, נותרו נושאי יצירתה כשהיו ברישומיה. בשנות חייהם הארוכות היו בני הזוג טיכו פעילים בחיי החברה והתרבות של ירושלים. לאחר מות בעלה המשיכה אנה לחיות וליצור באותו בית עד יום מותה ב-1980. לאמנותה יצאו מוניטין, ורישומיה מצויים במוזיאונים רבים בארץ ובעולם. אנה טיכו זכתה בתוארי כבוד ובפרסים רבים, ששיאם הכתרתה ככלת פרס ישראל בשנת 1980.כאות הוקרה לאהבתה לירושלים הורישה אנה טיכו את הבית על אוספיו וספרייתו לאנשי העיר כדי שישמש כמרכז אמנות לשירות הציבור.

  
  בניית אתרים  בניית אתרים