אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   אמנות מודרניתעל אודות המחלקה

על אודות המחלקה

הדפסשלח לחבר
 

המחלקה לאמנות מודרנית ע"ש סטלה פישבך

אוסף המחלקה מקיף ציור ופיסול מראשיתו של הזרם האימפרסיוניסטי בשנות ה-70 של המאה ה-19 ועד התנועה המינימליסטית בשנות ה-70 של המאה ה-20. היצירות האימפרסיוניסטיות והפוסט-אימפרסיוניסטיות מוצגות דרך קבע באולם על-שם לוטה וולטר פלורסהיימר – הבולטות שבהן מאת מונה, רנואר, סיסלי, סזאן, גוגן וון-גוך, והמקבץ הגדול ביותר הוא של 9 ציורים מאת פיסארו.

אוסף יצירות האמנות מהמאה ה-20 כולל טווח רחב מאוד של סגנונות אמנות – מהאמנים החלוצים של האוונגרד האירופי ועד תנועת האקספרסיוניזם המופשט והמינימליזם. אולמות תצוגת הקבע המחודשים מדגימים את החיוניות ואת המגוון הרחב של הזרמים באמנות המאה ה- והם מרוכזים ב-3 פרקים: צבע-מחווה-מרקם מציג סגנונות אמנות המדגישים צבעוניות, ספונטניות וחומריות – פוביזם, אקספרסיוניזם, אסכולת פריז וכן תנועות שקמו לאחר מלחמת העולם השנייה כגון "אר אנפורמל" (Art Informel, אמנות לא-צורנית) ואקספרסיוניזם מופשט. מרחב-מבנה עוקב אחרי יצירות המתאפיינות בתהליכים אינטלקטואליים מוקפדים, כרוכות בחישובים מדויקים ובעיסוק מתמיד במישור ובנפח; פרק זה חוצה תנועות מהקוביזם למינימליזם דרך האוונגרד האירופי – הפוטוריזם, הקונסטרוקטיוויזם והבאוהאוס. אמנות-מציאות-חלום מכוונת לטשטוש הגבולות בין אמנות, מציאות ואמנות פופולרית. כאן נראים ההֶדבֵּק (קולאז'), החפץ מן-המוכן ('רדי-מייד') והשיעתוק המגשרים בין היצירתיות של הדאדא והסוראליזם לפעילות של קבוצות מאוחרות יותר כגון פלוקסוס, אמנות הפופ ואמנות מושגית.

כ-250 יצירות מוצגות והן מועשרות בשיח עם יצירות מתחומים אחרים מהאוספים האנציקלופדיים של המוזיאון – ממסכות אפריקניות ועד עבודות של אמנים עכשוויים. חטיבה חשובה ומרכזית באוסף מתרכזת ביצירות דאדא וסוראליזם מאוסף ורה וארטורו שוורץ. יצירות מאוסף סם ואילה זקס מפארות אף הן את התצוגה, וכך גם עיזבון ארתור ומדלן שאלט לג'ואה. הודות למתנות של יצירות ואף של אוספים שלמים האוסף ממשיך להתרחב ולהתעשר.

 

לצוות המחלקה לחץ כאן >>>
תצוגת הקבע לחץ >>>


 
  בניית אתרים  בניית אתרים