אוספים
על אודות   הודעות לעיתונות 2015

הודעות לעיתונות 2015

הדפסשלח לחבר
 

להודעות לעיתונות משנים קודמות

הודעות לעיתונות משנת 2014  >>>
הודעות לעיתונות  משנת  2013 חודשים ינואר - יוני  >>>
הודעות לעיתונות משנת 2013 חודשים יולי - דצמבר   >>>

חגיגות היובל נמשכות:
מוזיאון ישראל פותח את המחצית השניה של שנת ה-50 עם 
חמש תערוכות חדשות: מיצירות מופת של אמנות גרמנית ועד 
אמנות עכשווית ישראלית ובינלאומית


ביקור נשיא המדינה בוותיקן וברומא
נשיא המדינה התקבל הבוקר בטקס קבלת פנים רשמי בוותיקן ולאחר מכן קיים פגישות עם האפיפיור וראש ממשלת הוותיקן
3 בספטמבר, 2015 >>

 
חכמים בלילה
3 בספטמבר: לילה של העשרה ויצירה 
במוזיאון ישראל – חינם 
23 באוגוסט >>

בתום שנה של עבודות שימור: 
בית טיכו – אחד הבתים המפורסמים בירושלים - נפתח מחדש לציבור
הפתיחה: 10.9.15
11 באוגוסט 2015 >>

קבוצת הרכישה "כאן עכשיו" לרכישת אמנות ישראלית, שהוקמה על ידי אגודת ידידי מוזיאון ישראל, רכשה השנה 15 יצירות אמנות ישראלית עכשווית, מאת 8 אמנים, בסכום כולל של 850,000 ₪.
28 ביוני 2015 >>
 
ממוזיאון הרייקס באמסטרדם למוזיאון ישראל, ירושלים:
הזדמנות חד פעמית לצפות במפגש בין שני ציורי מופת של רמברנדט שופכת אור על עבודתו של הצייר
3 ביוני 2015 >>


אוצר הזהב הגדול ביותר שנמצא בארץ יוצג במוזיאון ישראל
2 ביוני 2015 >>

אחד מכתבי היד המאוירים החשובים מגיע מהווטיקן למוזיאון ישראל לרגל חגיגות היובל של המוזיאון:
200 שנה לאחר שנפרדו: שני כרכים נדירים של משנה תורה של הרמב"ם יוצגו ביחד לראשונה בירושלים
22 במאי – 30 בספטמבר 2015  >>

מוזיאון ישראל, ירושלים מציג 
תערוכה חדשה לרגל חגיגות היובל: 
קיצור תולדות האנושות: התערוכה
הפתיחה ב-1 במאי
16 באפריל 2015  >>

ביום העצמאות
כניסה חינם למוזיאון ישראל, ירושלים
שפע תערוכות מרהיבות והרקדה לקהל
13 באפריל 2015 >>

4 ימים של מופעים עם כוכבי המוזיקה הישראלית משנות ה-60 ועד היום: 
חוה אלברשטיין, מיכה שיטרית וארקדי דוכין, כנסיית השכל ושלומי שבן באים לחגוג יום הולדת 50 למוזיאון ישראל
1 באפריל 2015 >>
 
פסח של קושיות במוזיאון ישראל
מרס 2015  >>

הצטרפו אלינו ליצירת אלבום משותף של מוזיאון ישראל 
מרס 2015  >>

תערוכה חדשה לרגל חגיגות היובל של מוזיאון ישראל, ירושלים: 
1965 היום 
מרס 2015  >>>>>
 
פורים בהשראת התערוכה
פנים אל פנים – המסכות העתיקות בעולם
ימים חמישי-שישי 6-5  במרץ 2015
הכניסה לילדים חינם, פעילויות וסדנאות בתשלום
פברואר 2015 >>>>


תרומה יוקרתית למוזיאון ישראל: אחד האוספים הנדירים בעולם של אמנות עתיקה
לרגל שנת היובל  יקבל מוזיאון ישראל במתנה את אוסף בלפר

18 בפברואר 2015  >>>>>


50 שנים למוזיאון ישראל ,ירושלים–חוגגים יובל
התכנית החגיגית לציון שנת היובל כוללת תערוכות ייחודיות חדשות,  שיתופי פעולה עם מוזיאונים מובילים בעולם,תצוגת קבע חדשה שלאמנות ישראלית, מופעי מוזיקה בגלריות ובגן הפסלים ועוד
9 בפברואר >>>>>>>


6 אמנים | 6 פרויקטים
התערוכה הפותחת את חגיגת היובל להקמת המוזיאון
8 בפברואר 2015 >>>>


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

חגיגות היובל נמשכות:
מוזיאון ישראל פותח את המחצית השנייה של שנת ה-50 עם חמש תערוכות חדשות: מיצירות מופת של אמנות גרמנית ועד אמנות עכשווית ישראלית ובינלאומית

אחרי חצי שנה גדושה באירועים ובפעילויות לציון 50 שנה להקמתו, מוזיאון ישראל פותח  את עונת הסתיו של שנת היובל עם 5 תערוכות חדשות, הפורשות יריעה אמנותית רחבה מהמאה ה-16 ועד ימינו.
הפתיחה: 22.10.15

מוזיאון ישראל, ירושלים משיק את המחצית השנייה של שנת היובל להיווסדו עם חמש תערוכות המשלבות בין היסודות האסתטיים שנשאבו מאירופה לארץ ישראל בתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה והפכו ליסודות מרכזיים של האמנות הישראלית, לבין מיטב הרכישות האחרונות של המוזיאון בתחום האמנות העכשווית המאפשרות מבט כללי ומקומי על מגמות האמנות כיום וכיצד הן גם מושפעות מהמציאות האקטואלית וגם מבקשות להשפיע עליה.

מאות אלפי מבקרים פקדו את מוזיאון ישראל בחצי השנה הראשונה של חגיגות היובל: ממבקרים שהגיעו ( ליהנות מתערוכות היובל (ובמרכזן "קיצור תולדות האנושות: התערוכה" שעתידה להיסגר בסוף 2015 ומההשאלות המיוחדות שניתנו למוזיאון לרגל שנה חגיגית זו (כגון: הלב הקדוש של ג'ף קונס, ירמיהו מבכה את חורבן ירושלים של רמברנדט, משנה תורה לרמב"ם מהווטיקן ועוד) ועד לקהל הרב שהשתתף באירועים המיוחדים של שנה זו: חגיגת יום ההולדת ב-11.5 שמשכה כ-12,500 מבקרים ביום אחד, הופעות ענק בגן האמנות בקיץ, נקודת מגע ועוד. עתה פותח המוזיאון את המחצית השנייה של שנת היובל עם חמש תערוכות חדשות המציגות מניפה רחבה של עשייה אמנותית: אמנות רנסנס ואמנות עכשווית ואמנות גרמנית מהמחצית . הראשונה של המאה ה-20.

 לילה יורד על ברלין: יצירות מופת מהגלריה הלאומית בברלין 1905-1945 - מסע בגרמניה בעשורים הדרמטיים ששינו את העולם כולו. יצירות מופת של אמני אוונגרד גרמניים המגלמות את החופש האמנותי ששגשג בגרמניה עד לדיכויו בידי המשטר הנאצי אשר הגדיר אותן כ"אמנות מנוונת". בין אמני המופת שיצירותיהם יוצגו בתערוכה: ארנסט לודוויג קירכנר, אמיל נולדה, מקס בקמן, אוטו דיקס, וסילי קנדינסקי, פול קליי, אוסקר קוקושקה ואחרים. התערוכה הנערכת בשיתוף הגלריה הלאומית, ברלין הינה נדבך חשוב במסורת שיתופי הפעולה של מוזיאון ישראל ומוסדות תרבות מובילים בעולם. התערוכה מציינת גם 50 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין גרמניה לישראל.
אוצרי התערוכה: ד"ר עדינה קמיאן - קשדן, מוזיאון ישראל וד"ר דיטר שולץ, הגלריה הלאומית ברלין
תאריך נעילת התערוכה: 19.3.16

דפוסים משתנים: מלאכת העיצוב של משה שפיצר, פרנציסקה ברוך והנרי פרידלנדר – מפגש מרתק עם שלושה מעמודי התווך של העיצוב הגרפי והטקסטואלי בישראל שעיצבו, בין היתר, את הגופן "הדסה" (פרידלנדר), הדרכון הישראלי וסמל העיר ירושלים (ברוך) ומפעל הוצאות הספרים תרשיש ושוקן (שפיצר). שלושתם למדו ועבדו בגרמניה לפני מלחמת העולם השנייה, והביאו איתם לישראל את המסורות אותן למדו ואת רוחות השינוי של תחילת המאה ה 20- . תערוכה זו מציגה פרק חשוב בהשפעה של התרבות הגרמנית על העשייה העיצובית בארץ.
אוצרת אורחת: עדה ורדי
תאריך נעילת התערוכה: 19.3.16

דירר וחברים: הדפסים מהרנסנס הגרמני - יצירתו של אלברכט דירר, מהאמנים החשובים ביותר ברנסנס הגרמני עומדת במרכזה של תערוכה זו, המתמקדת בחיתוכי העץ והתחריטים של האמן. גישתו החדשנית : להדפסים השפיעה על דור שלם של אמנים שפעלו בנירנברג ומחוצה לה במחצית הראשונה של המאה ה 16- הנס באלדונג, גאורג פנז, האחים הנס סאבלד וברתאל בהאם, היינריך אלדגרבר אלברכט אלטדורפר ולוקס קרנך האב. התערוכה מציגה מבחר של כ-100 עבודות של דירר ובני תקופתו ומאפשרת הצצה להתפתחות אמנותית וגאונות יצירתית.
אוצרת: טניה סירקוביץ
תאריך נעילת התערוכה: 30.1.16

מאן ריי: משוואות אנושיות – תערוכה מקיפה ראשונה בישראל המוקדשת למאן ריי, מגדולי האמנים של המאה ה 20- , איש אשכולות מובהק וחלוץ בשדות אמנותיים רבים ומגוונים ובניהם ציור, יצירת חפצים, קולנוע וצילום. במרכז התערוכה ניצבת הסדרה "משוואות שייקספיריות" שהוצגה לפני 60 שנה באחת התערוכות החשובות בקריירה שלו. יותר מ 140- פריטים מדגימים את יכולתו של האמן לנוע בחופשיות בין דו ממד לתלת ממד ולהפוך חפצי יומיום לצורות מקוריות של ביטוי יצירתי. אוצרים: ד"ר עדינה קמיאן - קשדן, ונדי א' גרוסמן, אדואר סבלין, אנדרו שטראוס תאריך נעילת התערוכה: 23.1.16 בעיצומו של עשור עמוס במהפיכות עממיות, מחאות חברתיות - (We the People) גוף ראשון רבים והפגנות סוערות המבקשות להעביר את מוקד הכוח אל העם, מוזיאון ישראל מציג תערוכה שבוחנת את זהות אל האמנות Occupy Wall Stree - היחיד מול הזהות הקולקטיבית. איך מחלחלות סוגיות כמו האביב הערבי ו העכשווית. התערוכה בוחנת כיצד נוצר הקולקטיב ומה השפעותיו על העולם, והיא כוללת יצירות שנרכשו לאחרונה על ידי מוזיאון ישראל בתחום האמנות עכשווית לצד עבודות מושאלות מרחבי העולם, המציגות מגוון רחב של נקודות מבט בהקשר המקומי והגלובלי.
בתערוכה יוצגו עבודות של פאבל אלטהמר, סיפריאן גייארד, מלני גיליגן, שילפה גופטה, סוזן הפונה, יואב חורש, סלה-מנקה, וולפנג טילמנס, דאן וו, נטליה זורבובה ועוד.
אוצרת: ריטה קרסטינג
תאריך נעילת התערוכה: 19.3.2016

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ביקור נשיא המדינה בוותיקן וברומא
נשיא המדינה התקבל הבוקר בטקס קבלת פנים רשמי בוותיקן ולאחר מכן קיים פגישות עם האפיפיור וראש ממשלת הוותיקן
3 בספטמבר, 2015צילום: חיים צח/לע"מ

לפני שעה קלה, סיים נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, את ביקורו הרשמי בוותיקן אשר במרכזו עמדה פגישה עם האפיפיור פרנציסקוס.

הנשיא התקבל הבוקר יום חמישי, י"ט אלול, 3 בספטמבר, בטקס קבלת פנים רשמי שנערך בוותיקן ועל ידי משמר הכבוד השוויצרי של הוותיקן במדיו המסורתיים.

הנשיא, שהתקבל על ידי George Ganswein, מונסיניור ג׳ורג׳ גנסווין, עוזרו האישי של האפיפיור, נכנס בשערי הארמון האפוסטולי של האפיפיור שעל קירותיו ותקרתו מופיעים תמשיחים שצוירו בידי רפאל.
לאחר הטקס נועדו הנשיא והאפיפיור פרנציסקוס לפגישה אישית שארכה כשעה, בלשכת הכס הקדוש שבקרית הוותיקן בחדר הספרייה הפרטי של האפיפיור ומשם המשיך הנשיא לפגישה עם ראש ממשלת הוותיקן Cardinal Pietro Parolin.
במהלך טקס החלפת המתנות, העניק הנשיא לאפיפיור רפליקה של הכתובת שנמצאה בתל דן, המכונה "כתובת בית דוד". הנשיא אמר לאפיפיור כי הכתובת מבטאת את שורשי מלכות בית דוד, שורשים החשובים הן ליהדות והן לנצרות.
״רציתי שכתובת חשובה זו תהיה בידיך כסמל לתקווה ולמארג החיים המשותף לכל בני הדתות השונות,״ אמר הנשיא לאפיפיור במעמד הענקת המתנה.
האפיפיור, לבוש בגלימתו הלבנה ועונד את שרשרת צלב הכסף שלו, אימץ את ידי הנשיא בחום והודה לו על המתנה הסמלית המרגשת.
הכתובת היא ממצא ארכאולוגי ייחודי ורב משמעות שבו מופיע האזכור המוקדם ביותר לשושלת בית דוד מחוץ למקרא. הכתובת מתייחסת לאירועים המוזכרים בספר דברי הימים ב' (פרק כ"ב) ומלכים ב' (פרק ח' פס' ז'-כ"ח; ופרק ט' פס' כ"ד-כ"ט).כתובת זו מופיעה על מצבת ניצחון הכתובה בשפה הארמית שהוצבה בידי חזאל מלך ארם, ובה הוא מתפאר בניצחונותיו על אויביו. חזאל מייחס לעצמו את הריגתם של יהורם מלך ישראל ואחזיה מלך יהודה מ"בית דוד" ומתאר את המלכתו של יהוא תחתי אחזיה. במתנה שהעניק הנשיא לאפיפיור, המילה הארמית 'בית דוד' זהה למילה העברית בית-דוד, והיא מופיעה בכתובת כשהיא מודגשת בצבע זהב.
 
הכתובת המקורית מוצגת בגלריית תקופת הברזל באגף הארכאולוגיה במוזיאון ישראל והעתק זה נעשה במיוחד לכבוד האפיפיור פרנציסקוס ולרגל ביקור הנשיא.
הכתובת נבחרה לאות הערכה לשורשים העמוקים של היהדות והנצרות, הרואות שתיהן בדוד המלך מייסדה של שושלת בית דוד, שממנה עתיד לצאת המשיח.
האפיפיור העניק לנשיא פסל ברונזה דמוי מטבע ובו ענפי עץ זית מפוסלים מחברים בין החלקים השונים ומסמלים את האחריות המוטלת על כל מדינה ואדם לפעול למען תרבות של שלום. הפסל לווה בהקדשה אישית לנשיא בה נכתב: ״לחפש אחר המאחד, להתגבר על המפלג״.
בהמשך היום עתיד הנשיא להיוועד עם נשיא איטליה, סרג'יו מטארלה Sergio Mattarella ולהיות אורח הכבוד באירוע רב משתתפים בבית הכנסת העתיק ברומא בהשתתפות בכירי הקהילה היהודית באיטליה.
 
לפרטים נוספים:
נעמי טולדנו קנדל- דוברת בית הנשיא 052-9463662
עדי אילת- עוזרת דוברת בית הנשיא 054-7950352
 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


3 בספטמבר: לילה של העשרה ויצירה 
במוזיאון ישראל – חינם
רגע לפני פתיחת עונת החוגים וההרצאות למבוגרים - מרצים, אוצרים ויוצרים נבחרים יגיעו ללילה חד פעמי במוזיאון ישראל שכולו הרחבת אופקים. תוכלו לשמוע הרצאות קצרה בסגנון TED על שלל נושאים, להתנסות בסדנאות רישום, פיסול וציור, להשתתף בשיח גלריה עם הצלמת רלי אברהמי, לערוך פגישות אישיות ("ספיד-דייטינג") בהן תוכלו לקבל תשובות על השאלות שמעולם לא העזתם לשאול ועוד מגוון פעילויות נוספות שיספקו הצצה לעולמו העשיר של המוזיאון. 
יום ה' 3.9.15 19:00 – 23:00
רגע לפני פתיחת עונת החוגים ופעילויות ההעשרה של מוזיאון ישראל, המוזיאון פותח את הגלריות עם טעימות מהפעילויות המיוחדות המתקיימות בו - חינם לכלל הציבור. למשך לילה אחד ניתן להאזין להרצאות, להשתתף בשיחי גלריה ובסיורים מודרכים ולהתנסות בסדנאות רישום, ציור, צילום ופיסול, עם מיטב המרצים, האוצרים והאמנים.
"חכמים בלילה" יעמוד השנה בסימן חגיגות היובל למוזיאון. בהרצאות קצרות בסגנון TED תספר, למשל, האוצרת לתקופה הפרה-היסטורית, ד"ר דבי הרשמן, תתאר כיצד המציאו את הזמן ועברו מכוכבים לשעונים, ד"ר רחלי שלומי חן מהאוניברסיטה העברית תספר כיצד הרצון להעניק מתנות הוליד את מערכת הכתב הכנענית, האוצרת לרישומים והדפסים רונית שורק תביא את סיפורו של כתב היד הנדיר של אלברט אינשטיין הנמצא במוזיאון, והאוצר לימי בית ראשון והתקופה הפרסית ד"ר ערן אריה יספר אילו מתנות הגיעו לישראל ממצרים לפני 1,350 שנה ועוד. מפגש משעשע יתקיים עם יוסי אלפי שיספר בהרצאת אורח מיוחדת על "יום ההולדת שלא היה".
לראשונה יתקיים באירוע מפגשים בסגנון "ספיד דייטים" עם מומחים בתחומי האמנות והארכאולוגיה. למשתתפים תהיה הזדמנות לפגישה אישית שבה תוכלו לקבל מענה על כל השאלות שתמיד רציתם לשאול: איך קובעים מהו גילו של חפץ ארכאולוגי? איך מתקבלים חפצים למועדון המבוקש של אוסף מוזיאון ישראל? מהו הסיפור האמתי על פרעה מלך מצרים? איך נראה לוח הדפס מקורי של האמן רמברנדט? ועוד.
שיח גלריה מיוחד יתקיים במהלך הערב עם הצלמת רלי אברהמי שעבודותיה נמצאות בתצוגת הקבע של המוזיאון. וכמו בשנים קודמות, גם השנה תוכלו להתנסות בסדנאות הפיסול, הציור, הצילום, הרישום והפופ-ארט שמציע המוזיאון. 
הכניסה וההשתתפות בפעילויות בלילה מיוחד זה הן ללא תשלום.
"חכמים בלילה" מתקיים במסגרת אירועי "ימי תרבות" של מפעל הפיס.
 
 


---------------------------------------------------------------------------------------------


ציורי קיר נדירים מהמאה ה-19 התגלו בבית טיכו:
בתום שנה של עבודות שימור: 
בית טיכו – אחד הבתים המפורסמים בירושלים - נפתח מחדש לציבור
הפתיחה: 10.9.15
רחוב הרב קוק 9 ירושלים 
 

מוזיאון ישראל יזם את שימורו של אחד הבתים הראשונים שנבנו בירושלים מחוץ לחומות. בתום שנה של עבודות שימור, בעלות כוללת של למעלה מ-10 מליון ₪, ייפתח הבית לציבור הרחב. בין היתר יוכלו המבקרים לחזות בציורי תקרה נדירים שלא היו ידועים עד היום, שצוירו בתקופה שבה היה הבית בבעלות ערבית, וככל הנראה גם בני הזוג טיכו, שהתגוררו בבית, לא היו מודעים לקיומם.  
בגלריות החדשות של בית טיכו ניתן יהיה לצפות בתערוכת קבע המספר את סיפורו של הבית ובתערוכות אמנות מתחלפות. הראשונה שבהן היא התערוכה "הזכות לנקות" של האמנית נירה פרג העוסקת בטקסים דתיים.  
 
הבית המוכר היום כ"בית טיכו" נבנה בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-19 על ידי הגא רשיד נשאשיבי, והוא נחשב לאחד הבתים הראשונים שנבנו בירושלים מחוץ לחומות. הבית מופיע במפת ירושלים הנודעת של צ'רלס וילסון משנת 1865 והוא נבנה בסגנון עירוני עות'מאני טיפוסי – מבנה סימטרי בעל קירות עבים, במרכזו אולם כניסה ומשני צדיו חדרים שתקרותיהם קמורות. לאחר מספר שנים שכר את הבית סוחר העתיקות הנודע מוזס וילהלם שפירא, ששמו נקשר לפרשיות מסתוריות של זיופי עתיקות, והוא התגורר בו עד להתאבדותו בשנת 1884.
בשנת 1924 נרכש הבית על ידי רופא העיניים המפורסם ד"ר אברהם טיכו ורעייתו הציירת אנה טיכו, לימים זוכת פרס ישראל. ד"ר טיכו הקים בבית בית חולים לרפואת עיניים, ובזכות הצלחותיו הרפואיות ושיטות הטיפול החדשניות שלו, הגיעו למרפאתו חולים רבים מהאזור כולו. ב-1960 נפטר ד"ר טיכו, ורעייתו אנה (שסייעה על ידו במרפאת העיניים) המשיכה להתגורר בבית וליצור בו עד מותה, עשרים שנה מאוחר יותר. סלון ביתה של אנה טיכו, שאהבה מאוד לארח אינטלקטואלים, אמנים, סופרים ואנשי חברה, היה במשך שנים מוקד עלייה לרגל. בין האישים הרבים שהתארחו בבית כשעוד שימש בית מגורים ניתן למנות את הסופר ש"י עגנון, המשוררת אלזה לסקר-שילר, ההוגה מרטין בובר, חוקר הקבלה גרשום שלום, האמנים מארק שאגאל, מרדכי ארדון, יוסף זריצקי ואחרים. מתוך רצון לשמור על הבית כמרכז תרבותי לתושבי ירושלים, ציוותה אנה טיכו את הבית על אוספיו וספרייתו למוזיאון ישראל, כדי שישמש מרכז אמנות ותרבות לציבור הרחב.
שיני הזמן נגסו בבניין הישן בן 150 השנה, ולפני כשנה הוא נסגר לציבור לצורך עבודות שיפוץ ושימור מקיפות. במהלך העבודות התגלו בבית תגליות שלא היו מוכרות כלל עד כה. בין המפתיעות ביותר היו ציורי תקרה כחולים שהתגלו במהלך קילוף שכבות הטיח. המסמכים המוכרים לא הכילו כל אזכור של ציורים אלה. בדיקה מדוקדקת העלתה כי מדובר בציורי תקרה מקוריים מהמאה ה-19 שבני הזוג טיכו עצמם לא הכירו, על אף שרק שכבת טיח דקה הפרידה בינם לבין הציורים. צוות שימור המתמחה בציור קיר עתיקים הוזעק לבצע עבודות שימור ולחשוף את הציורים הנדירים.

כמו כן התגלתה קשת חלון מעגלית אשר הייתה בחזית הבית המקורית ואשר כוסתה  במהלך השנים בשכבות של טיח ואריחים. הקשת שולבה במבנה המחודש בגלריה המוקדשת להיסטוריה של הבית. בנוסף, נחשפו שרידים של כמה מהעמודים המקוריים שבנה האדריכל קורנברג שליווה את כניסתם של בני הזוג טיכו לביתם החדש לפני כ-90 שנים.
במהלך השיפוצים עוצבו חללי התצוגה מחדש, המדרגות הלולייניות המרכזית קולפו משכבות הצבע הישן שלהן כדי שיחזרו למראה המקורי שלהן, המרפסת מעל החזית כוסתה שוב במצללת עץ בדומה לזו הנראית בתצלומים משנות ה-30 ועד שנות ה-60 של המאה ה-20. בנוסף, הותקנו מערכי תאורה, מיזוג ותשתית חשמל המתאימים לתצוגה מוזיאלית עדכנית, והמבנה העתיק הנוגש לאנשים עם מוגבלויות בהתאם לתקנים העדכניים. 
במהלך עבודות השיפוץ הושם דגש מיוחד בשמירה על המסורת האדריכלית של הבית. האדריכלית תמי יניב הופקדה על העבודות בליווי אדריכל השימור אמיר פרוינדליך ומחלקת השימור של עיריית ירושלים. אחת הגלריות בבית תוקדש לתערוכת קבע המספרת את סיפורו של הבית, ובה יוצג גם אוסף החנוכיות המרהיב של ד"ר טיכו. גלריה נוספת תוקדש ליצירתה של אנה טיכו. כמו כן, יוצג במקום סרט וידיאו של הבמאי עמית גורן שיספק הצצה לחייה של אנה טיכו באמצעות זיכרונות שכתבה, ראיונות עמה, צילומים וקטעי סרטים ישנים. 

עם פתיחת הבית תוצג בו התערוכה "הזכות לנקות" של אמנית הוידיאו: נירה פרג. פרג, הנמנית עם האמנים הבולטים בישראל, עוקבת בעבודתה אחרי הפעילות בכנסיית הקבר, מתארת כוריוגרפיה של אנשי הכנסייה הפשוטים, עולי־הרגל והתיירים הפוקדים את הכנסייה בהמוניהם ומתארת את פעולותיהם החזרתיות ואת טקסיהם. גם עבודת הנזירה שמנקה את המקומות הקדושים במטלית, בחומרי ניקוי, במטאטא ויעה היא טקס: משגרת עבודתה ומשגרת הביקורים בכנסייה עולה ההיסטוריה המורכבת של המקום ושל הסדרי הסטטוס קוו בין הפלגים הנוצריים החולקים את השליטה בו. התערוכה כוללת ארבע עבודות וידאו חדשות ולצדן פסל המתאר קיר בכנסיית הקבר שהינו העצם היחיד בכנסייה כולה המפר את הסטטוס קוו בין הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית ושאר הזרמים החולקים את החלל. זוהי הזדמנות לבחון את אחד הסמלים המוכרים ביותר בעיר העתיקה ובעולם כולו מזווית לא שגרתית. 
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------
 
  בניית אתרים  בניית אתרים