אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   גן האמנות ע”ש בילי רוז

גן האמנות ע”ש בילי רוז

הדפסשלח לחבר
 

אחד ממקורות המשיכה העיקריים של המוזיאון הוא גן האמנות שעוצב בידי הפסל היפני-אמריקני איסאמו נוגוצ'י. ייחודו של הגן, המשתרע על פני כעשרים דונמים, בטראסות הבנויות מתלי סלעים, המזכירות את הטרסות בהרים שבסביבות ירושלים ואת המבנים החקלאיים המצויים בנוף הרי יהודה. פני הגן מכוסים בשכבה של אבנים קטנטנות, מראה המעלה על הדעת גני זן במנזרים יפניים.

בגן צמחייה טבעית האופיינית לאזור: שיחי רוזמרין, עצי זית ותאנה; מים זורמים ממעיין הנתון בפסל מזרקה שהוקם על-ידי נוגוצ'י. זהו שילוב של נוף הרים מזרח-תיכוני-ישראלי זרוע רמיזות ארכאולוגיות עם גן ששורשיו במזרח הרחוק. בתוך גן צחיח זה נטועים הפסלים כמו איי הסלעים בגני הזן של יפן.

זוהי תפישה ייחודית ומקורית לגן פסלים, ונוגוצ'י עצמו מציין אותה כאחת משתי יצירותיו החשובות ביותר. הגן מוביל את המטייל בו בנתיבות הפיסול במאה העשרים: יצירות מאת רודן, בורדל ומיול מייצגות את ראשית הפיסול המודרני; פסל משל דיויד סמית, לצד יצירה מונומנטלית ועבודות נוספות משל הנרי מור, משקפים את השלבים החשובים הבאים בתולדות הפיסול. פסל גדול-ממדים משל ריצ'רד סרה, מבנה לבנים של האמן הקונספטואלי סול לויט, ומיצב מרשים משל הפסל האמריקני ג'יימס טורל, המאפשר הצצה אל השמים מבעד לפתח בתקרה - אלה ואחרים מייצגים ציוני דרך חשובים בפיסול העכשווי. הגן מוסיף לצמוח ולהתפתח בהתמדה, וקולט דרך קבע פסלים חדשים. לאחרונה צורף לגן האמנות פסלו של רוקסי פיין התהפכות  (2008). הוא חי ומשתנה כמו חללי המוזיאון הפנימיים. הגן מוציא את האמנות אל מחוץ לבניין ומסב את פניה לעבר העיר ולעבר הטבע.

לרגל פתיחתו המחודשת של מוזיאון ישראל עם השלמת מיזם השדרוג בן שלושת השנים, המבקרים מוזמנים לצפות בשתי יצירות מונומנטליות שנוצרו במיוחד לכבוד מוזיאון ישראל: אניש קאפור, היפוך העולם,
ירושלים (2010) ואולאפור אליאסון, והייתה הקשת (2010) ועוד שתי יצירות חדשות שנוספו בגן: מיכה אולמן, יום השוויון (2005-2009) ומרק דיון, בית ממכר ספרים (2008).

 

 
  בניית אתרים  בניית אתרים