אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   רישומים והדפסיםעל אודות המחלקה

על אודות המחלקה

הדפסשלח לחבר
 

המחלקה לרישומים והדפסים

אוסף המחלקה לרישומים והדפסים מכיל כ-50,000 רישומים, הדפסים וספרים מאוירים  הנותנים ייצוג לתולדות האמנות מן המאה ה-15 עד ההווה, בדגש מיוחד על אמנות ישראל; ביניהם מבחר של יצירות המתארות את ירושלים, יצירות בנושאים יהודיים וספרי אמן. באוסף  רישומי הכנה השופכים אור על תהליך היצירה של האמנים ובצדם רישומים שנעשו כיצירות אמנות עצמאיות. כמו כן מיוצגים מגוון רחב מאוד של רבי-אמן ברישום כמו פרמיג'אנינו, דלקרואה, קנדינסקי, שאגאל ופיקאסו, ובצדם אמנים בני זמננו כמו ג'ספר ג'ונס, סוזן רוטנברג וקיקי סמית.

 

אוסף ההדפסים כולל עבודות של אמנים מאירופה ומאמריקה וביניהם דירר, רמברנדט, גויה, פיקאסו, ראושנברג, אולדנבורג ופרנק סטלה, וכן יצירות של אמנים ישראלים כמו שטיינהרדט, פינס, גרוס, קופפרמן ושמי, בטכניקות שונות החל מן המסורתיות ביותר וכלה בחדשניות. אוסף זה מאפשר לעקוב אחר ההיסטוריה של ההדפס מן המאה ה-15 ואילך. במחלקה יש מבחר לוחות לחיתוכי עץ, לוחות מתכת לתחריטים ותצריבים ואבנים להדפסי אבן.

 

מרכיב חשוב באוסף הם כ-2,400 פריטי דאדא וסוראליזם. בצד עבודות על נייר וספרים מאוירים, יש באוסף ספריית כתבי עת, מנשרים (פמפלטים), מסמכים ומכתבים הקשורים לנושא הדאדא והסוראליזם, כמה מהם נדירים מאוד. תרומת האוסף לדאדא וסוראליזם הפכה את מוזיאון ישראל למרכז בינלאומי למחקר שני הזרמים האמנותיים האלה שהשפעתם היתה כה רבה.

 

המחלקה מכילה גם אוסף של מפות עתיקות המתארות את ירושלים ואת ארץ הקודש. ירושלים, מרכז העולם, תוארה במפות יותר מכל עיר אחרת. הודות לתנ"ך היתה ארץ ישראל מוקד העניין של דתות המערב, וגם היא היתה נושא מועדף לתיאור במפות. במחלקת המפות של ארץ הקודש וירושלים מיוצגות האסכולות החשובות ביותר של יצירת מפות מאז המאה ה-15 ואילך: מפות המתבססות על תיאורי הגאוגרף בן המאה ה-2 פטולמאוס; מפות של אדריכום, אורטליוס, הוגנברג, וישר ואחרים. האוסף כולל ספרי תנ"ך, ספרי קודש וקוסמוגרפיות, ובהם מפות רבות שהודפסו לראשונה עבור הספר שהן מופיעות בו. חדר העיון של המחלקה מאפשר לחוקרים, לסטודנטים ולציבור הרחב לעיין ולחקור הדפסים, רישומים ומפות עתיקות מקרוב.

 


 

 

מאירה פרי-להמן          

אוצרת בכירה לרישומים ולהדפסים  

ע"ש מיכאל ברומברג        

 

 
  בניית אתרים  בניית אתרים