אוספים
האגף הנוער והחינוך לאמנות   תכניות לילדים ונוערספריית האיור באגף הנוער  

ספריית האיור באגף הנוער

share הדפסשלח לחבר


  

צרו קשר:
טלפון: 02-6708952
אי-מייל:
[email protected]
 


קיומה של ספריית ילדים המתמקדת באיור נראה טבעי מאוד בתוך מוזיאון, שהרי איור הוא בראש ובראשונה יצירת אמנות, אך חיבור זה אינו תמיד מובן מאליו לקהל המבקרים בספרייה ובמוזיאון.
אגף הנוער והחינוך לאמנות על-שם רות שבמוזיאון ישראל, הרואה את ייעודו בתחום החינוך לאמנות, ייחס חשיבות מרבית להקמת ספרייה של ספרות ילדים מאוירת. ההכרה שאיורי ספרי הילדים הם יצירות האמנות הראשונות שהילד פוגש עומדת מאחורי פעילותו החלוצית בתחום תיעוד האיור הישראלי ועידודו, ובאה לידי ביטוי בכל רובד מפעילויות הספרייה.
אופייה הייחודי של הספרייה מתגלה כבר בעצם הבחירה לסדר את הספרים ולקטלגם על-פי שמות המאיירים ולא על-פי שמות מחברי הספרים כמקובל. עיקרון זה מקשה מן הסתם על המבקר אך דווקא בכך מוכיח את נחיצותו, שהרי פרדוקס ידוע הוא שאנו אמנם מכירים וזוכרים באופן חד וברור איורים שראינו בילדותנו, לעתים יותר מאשר את עצם הסיפור, אך איננו יודעים מהו שם המאייר.
בספריית האיור של  אגף הנוער של מוזיאון ישראל  אוסף עצום של יותר מ-7500 ספרי ילדים מאוירים מהארץ ומהעולם – בעברית, בערבית, באנגלית ובשפות רבות נוספות – ובכללם ספרים עתיקים ונדירים. נוסף על אלה יש בה אוסף ספרים העוסקים בנושאי החינוך לאמנות. הספרים נועדו לעיון בספרייה ואינם מושאלים. קהל היעד של הספרייה הוא ילדים והורים – שלא פעם מגלים לשמחתם ספרים שאהבו בילדותם ונהנים לחלוק אותם עם ילדיהם – וכן מחנכים, סטודנטים ואנשי מקצוע שונים.
בספרייה מוצגות תערוכות מתחלפות של יצירות איור מקוריות, לעתים בקשר ובהמשך לתערוכה השנתית המתקיימת באגף הנוער. כן יש בספרייה חדר עיון מיוחד, שאפשר לעיין בו בספרים נדירים ובאיורים מקוריים מן האוסף.
בין פעילויותיה הרבות של הספרייה יש להזכיר את 'שעת סיפור', הדרכות הקושרות בדרך חווייתית בין הציורים שבספרים לגלריות המוזיאון, פעילויות לגיל הרך וימי עיון למבוגרים ולמחנכים בנושאים שונים בתחום האיור.

לקטלוג הספרייה לחץ >>>


צרו קשר:
טלפון: 02-6708952
דוא"ל: [email protected]

צוות הספריה:
אורנה גרנות, מנהלת הספרייה [email protected]
שלומית עוזרי, ספרנית [email protected]
ברית לביא, ספרנית [email protected]
שעות הפתיחה
א',  ד' 10:00 - 14:00
ג' 16:00 - 19:00
ב, ה 13:00 - 17:00

שני בספריית האיור

במאי : 6, 13, 20, 27
אמנות גדולה לקטנטנים
מסע שתחילתו סיפור, המשכו היכרות עם יצירות אמנות וסופו יצירה עם האמנית מיכל קרר.
לבני 4 - 6, 25 ש"ח, 16:30
אמנות גדולה לקטנטנים שגדלו
לבני 7 - 9, 30 ש"ח,17:45
 

שלישי בספריית האיור - בחודש אפריל ובחודש מאי
לבני 4 - 8, 15 ש"ח - לפעילות בספריית האיור בלבד, 17:00

7.5 - לכבוד שבועות: מי הזיז את הגבינה שלי?
המשל הידוע על העורב והשועל. עם מיכל לוכסמבורג
21.5 על גלגלים
סיפור על גלגלים עם המספרת שלומית דביר  
28.5 - שלישי ננסי
ספרייה קטנה בתוך ספרייה גדולה
 לשאר פעילויות שלישי משולש    >>>>

 
תערוכות בספריית האיור 
ימי התום : המאיירת אוה איצקוביץ ו"ספריית עופר"

 

איורים מקוריים ל"שמלת השבת של חנה'לה" (מאת יצחק דמיאל) ולסיפורים מוכרים אחרים מעשה ידי מאיירת אלמונית, אוה איצקוביץ, ששמה נחשף כאן בפעם הראשונה.שיתוף הפעולה הפורה בין "ספריית עופר" למאיירת התמשך יותר מ-30 שנה והניב עשרות ספרים. יחד הם בראו לילדי שנות ה-50 וה-60 עולם צבעוני המשלב בחופשיות טקסט ותמונה וממזג ספרות ילדים ראליסטית עם מציאות אידילית של תום והרמוניה.דימויים מאיוריה של איצקוביץ נחרתו בזיכרון  בלב עד שהיו לאיקוניים, והם מעוררים גם היום געגוע אל ימי התום.

עוד על התערוכה >>>>

 טלפון: 02-6708952
דוא"ל: 
[email protected]
אורנה גרנות, מנהלת הספרייה
שלומית עוזרי, ספרנית
ברית לביא, ספרנית


  בניית אתרים  בניית אתרים